SI / EN

Za nami polovica državnega prvenstva

Na polovici prvenstva še v vodstvu Trček, a je Humar, ki je slavil tudi v Velenju, vse bližje. V diviziji 1 še tretjič najboljši Velkavrh.

Po končanem rallyju v Velenju je za nami polovica letošnjega državnega prvenstva Slovenije v rallyju. Glavna značilnost letošnje sezone je premoč Aleksa Humarja. Kljub temu, da lanski državni prvak sedi v šibkejšem dirkalniku s pogonom na en sam par koles in ob dejstvu, da je izpustil nastop na prvi dirki, pa postaja zelo resen kandidat za ubranitev naslova. V vodstvu je sicer še vedno Jani Trček, a je hitri Idrijčan vse bližje. Odpisati ne smemo niti izkušenega Darka Peljhana, pa tudi ne Asje Zupanc.

Dopoldanski del AMTK rallyja Velenje s štirimi HP je suvereno dobil Aleks Humar v Renaultu Cliu R3, presenetljivo drugi pa je bil Rok Turk v Peugeotu 208R2, ki je tokrat delal kot ura. Toda oba popoldanska vzpona proti Zavodnju sta v ospredje postavljala močnejše dirkalnike s pogonom na vsa štiri kolesa, ob tem pa prednost obeh mojstrov volana iz Idrije ni bila velika. Tako je Darko Peljhan do zadnje hitrostne preizkušnje rallyja, Superspeciala HP Jezero, svoj zaostanek za someščanom zmanjšal na vsega 1 sekundo, pa tudi Nemec Hermann Gassner je bil od njega oddaljen le dobri dve sekundi. A je Humar med visokimi robovi pločnikov uspel ohraniti prednost in zmagati še drugič zapored. Njegova prednost pred drugim Peljhanom je bila 1,4 sekunde, pred tretjim Gassnerjem, ki je v Velenju slavil še svoj rojstni dan, pa 2,9 sekunde! Rok Turk je v drugem delu dirke pričakovano zaostal, a je bil še vedno tretji v konkurenci DP Slovenije. Zato pa je veliko izgubil Jani Trček, ki je predrl pnevmatiko in padel na 15. mesto skupno in 10. med našimi. Kljub temu pa je Ljubljančan ohranil vodstvo v skupni uvrstitvi prvenstva, kjer zdaj Humar na drugem mestu za njim zaostaja 21 točk. Asja Zupanc je tretja, sledijo pa Rok Turk, Rajko Žakelj in Darko Peljhan.

V diviziji 2 je položaj podoben, saj ima vodeči Rok Turk le še 17 točk prednosti pred Humarjem, za njima pa zeva praznina. Še najresnejši kandidat za tretje mesto, ki ga trenutno tudi drži, je konstantni Hrvat Viliam Prodan. Matej Grudnik je ponovno odstopil zaradi okvare polosi, ostalih kandidatov za vrh, kot denimo lanskega prvaka Alana Pajka, pa v Velenje sploh ni bilo. Pravi prepad pa zeva za Andrejem Velkavrhom v diviziji 1. Vozik rumeno rdečega VW Pola je letos zmagal na vseh treh rallyjih, čeprav pred začetkom sezone sploh ni veljal za enega glavnih favoritov! Toda zanesljiv dirkalnik in konstantno hitra vožnja so ga pripeljali zelo blizu novega naslova prvaka med najšibkejšimi dirkalniki. Tudi v Velenju je bila zgodba podobna, kot na prejšnjih dirkah. Tokrat je bil dežurni osmoljenec Luka Kos, ki ga je avto izdal le nekaj kilometrov pred ciljem, ko je njegova prednost znašala že skoraj minuto! Velkavrh je še eno tako darilo sprejel z odprtimi rokami, kajpada.

Tako bomo zdaj bolj ali manj v miru počakali na konec avgusta, ko se bo v sosednji Furlaniji Julijski krajini z gostovanjem na rallyju Alpi Orientali prvenstvo nadaljevalo. Tudi na grobem italijanskem asfaltu in tehnično zahtevnih in zavitih hitrostnih preizkušnjah bo Aleksa Humarja težko ugnati!